Solnedgang Gulstav Klint
Langeland

Hvad skal man se på Langeland?

Langeland er en af de skønne steder i Danmark, som vi sidste år “opdagede”. Det var ikke en ø, vi tidligere havde skænket en tanke. Men, det tager vi i os igen, da øen er fantastisk smuk om sommeren og byder på den ene flotte oplevelse efter den anden.

Steffan tog sidste sommer på en spontan sheltertur sammen med en kammerat for at komme lidt væk fra det hele og bare nyde at være. Turen gik til Langeland, og med de billeder og fortællinger, han kom hjem med, er det bestemt ikke sidste gang, at øen skal aflægges et visit.

Så er spørgsmålet så bare, hvad man skal se på Langeland?

Det fortæller vi herunder.

3 steder man skal opleve på Langeland

Langeland ligger lunt mellem Fyn, Tåsinge og Ærø mod vest og Lolland mod øst. Den er kun 52 kilometer lang og cirka 11 kilometer bred. Men selvom øen ikke er specielt stor, rummer der alligevel en del oplevelser, som er værd at køre efter, hvis turen alligevel går til Fyn eller en af de andre omkringliggende øer.

Tranekær slot

Slotte er altid fantastiske at udforske, men Tranekær Slot fra 1200-tallet er lidt noget særligt, da den røde farve står i fantastisk flot kontrast til de grønne omgivelser. For at komme tæt på Tranekær Slot, der ligger i den nordlige del af Langeland, skal man betale 25 kroner i entre. Det giver mulighed for at spadsere rundt på de grønne arealer – og det kan virkelig godt betale sig (se bare billedet herunder).

Har du mod på mere end bare en gåtur rundt om slottet, er der under normale omstændigheder også mulighed for at booke en rundvisning indenfor for kun 150 kroner. Det kan du læse mere om her.

Gulstav Klint ved Bagenkop

Gulstav Klint er måske normalt ikke en klint, der er meget omtalt. Men, den må endeligt ikke undervurderes, da Steffan her fangede nogle af de absolut bedste solnedgangsbilleder, han nogensinde har taget. Det er ikke tilfældigt, da omgivelserne er helt fantastiske – der er mennesketomt, og er du heldig, kan du se et marsvin eller tre springe i havoverfladen.

Er det ikke bare smukt?

Har du mod på det, ligger der en rigtig god shelterplads ikke langt fra Gulstav Klint. Her er flere shelters med mulighed for at lave mad over bål. Mere idyllisk bliver det ikke 🙂

Gulstav Klint

Steffan anbefaler dog at booke et af shelterne i god tid, da der var bud om dem, da de ankom. Det er heldigvis ret nemt og kan gøres online på Naturstyrelsens hjemmeside. Det er naturligvis gratis. HUSK at efterlade det pænt og ryddet 🙂

Keldsnor Fyr

Det er ikke nogen hemmelighed, at vi godt kan lide fyrtårn, så derfor er der selvfølgelig også et med på listen her. Men, det er der også en grund til, da Keldsnor Fyr ligger i et fantastisk flot naturområde med masser af fugle.

Fyret ligger på den sydøstlige spids af Langeland. Det tager derfor ikke lang tid at køre eller cykle dertil fra shelteret ved Gulstav Klint.

En lidt sjov historie er, at det blev solgt tilbage i 2017 og nu også bruges som et sommerhus. Vi ville bestemt ikke have noget imod en overnatning 😉

Der er helt sikkert meget mere at se på Langeland – men det var, hvad Steffan nåede at se sidste sommer. Det er bestemt anbefalelsesværdigt og kan være en god tilføjelse til ferien på Fyn eller Ærø.

Del og like gerne vores indlæg:
fb-share-icon

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *